Santiago de Chile (často pouze Santiago) leží zhruba v polovině zeměpisné délky Chile, město je na úpatí And přibližně 100 km od pobřeží. Santiago má suché a teplé klima středomořského typu, v zimě bývají inverze a deště s teplotami těsně nad bodem mrazu, v létě bývá teplo a velmi sucho.

Obyvatelstvo

Palác La Moneda v Santiagu

Prezidentský palác La Moneda v Santiagu

Santiago má 5,5 milionu obyvatel a tvoří tak celou třetinu populace v Chile. Prudký růst města z posledních desetiletí se již významně zpomalil, přesto je zásadní pro celý stát. Většinu obyvatel tvoří Chilané – částečně potomci španělských kolonizátorů, původních indiánů a míšenci. Imigranti zejména z Peru a Argentiny tvoří pouhá 2 % populace.

Doprava

Santiago má vlastní mezinárodní letiště a jedno menší soukromé letiště. Město leží na Panamerické dálnici a má také dálniční spojení do dalších velkých měst v Chile, významný je také železniční koridor. Městská hromadná doprava v Santiagu nepatří ke zdařilým a již po dvě desetiletí je terčem nemilosrdné kritiky. Přestože město úplně přebudovalo systém autobusových linek a vybudovalo rozsáhlé metro na nejfrekventovanějších trasách, doprava je drahá, problematická a místy i dost nebezpečná. Oblíbenou formou dopravy jsou hojné taxíky.

Historie města

Město založil 12. února 1541 conquistador Pedro de Valvidia pod názvem Santiago de Nueva Extremadura. Conquistadoři se však setkali s velice tvrdým odporem a téměř podlehli místním indiánům. První století se město potýkalo s řadou problémů, v 18. století se však úspěšně rozrostlo a byla vybudována řada velkých budov včetně katedrály a vládního paláce La Moneda. 12. února 1817 byla po vítězné bitvě proti royalistům vyhlášena samostatná republika. Započala rychlá výstavba infrastruktury i veřejného školství, 1831 byla založena první univerzita. V 18. století bylo město významně rozšířeno a vylepšeno, roku 1857 byla napojena železnice do Valparaíso. Ve 20. století pokračoval převážně neřízený rozvoj města, který je dodnes problémem. V letech 1985 a 2010 zasáhla Santiago významná zemětřesení.

Památky

Santiago je pravidelně devastováno zemětřesením, proto málo koloniálních budov přežilo do současnosti. Jednou z nejstarších zachovaných budov je kostel San Francisco z roku 1586. Z koloniální éry pochází Casa Colorada, které sídlí muzeum Santiaga, dále také Posada del Corregidor. Na centrálním náměstí Plaza de Armas se nachází řada budov z 18. století, například hlavní katedrála a Národní muzeum. Z náměstí je vidět prezidentský palác La Moneda. V okolí se pak nachází další významné novoklasicistní budovy, například parlament či Národní knihovna. Za návštěvu stojí i vrch Santa Lucía, kde bylo původně Santiago založeno, dnes je však kopec značně přebudován. U jeho úpatí se nachází známá Neptunova fontána, na kopci je pak několik památníků.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *