Kodaň (dánsky København, anglicky Copenhagen) leží na východě Dánska na ostrovech Zealand a Amager a řadě umělých menších ostrovů mezi nimi. Kodaň je významným přístavem a po staletí byla centrem celé Skandinávie. Město má oceánské klima, střídání ročních období je zřetelné, ale výkyvy teplot jsou poměrně malé a podnebí otepluje i teplý Golfský proud.

Obyvatelstvo

Přístav Nyhavn v Kodani

Promenáda a přístav Nyhavn

Kodaň má přes 1,2 milionů obyvatel, celá metropolitní oblast se blíží ke 2 milionům. Přes 77 % obyvatel tvoří Dánové, přibližně stejný počet obyvatel se hlásí k luteránské Dánské církvi. Méně jsou zastoupeni katolíci a muslimové.

Doprava

Kodaň má největší mezinárodní letiště ve Skandinávii. Přes Kodaň vede významný železniční koridor a dálniční trasa dále do Skandinávie, která využívá převážně most Øresund do švédského Malmö. Z Kodaně také vyplouvá řada trajektů do okolních zemí a zastavují zde obří výletní lodě. Město má výkonné automatické metro, dále napojené na příměstské vlaky. Dopravu po městě zajišťují také autobusy, auta a velké množství obyvatel využívá hojných cyklostezek.

Historie města

První písemná zmínka je až z 12. století, ale při výstavbě byly nalezeny i pozůstatky staveb z 11. století, město zřejmě založili již Vikingové. Od roku 1186 připadl přístav arcibiskupovi z Roskilde. Město bylo postupně silně opevněno, protože bylo pravidelně přepadáváno piráty i Hanzovní ligou. V letech 1397-1523 existovala Kalmarská unie mezi Dánskem, Norskem a Švédskem, od roku 1416 byla Kodaň hlavním městem unie. V roce 1536 se katolické město reformovalo na luteránskou víru a vzápětí se ocitlo ve válce se sousedy. Během řady obléhání bylo postupně neustále opevňováno, novým spojencem se stalo především Nizozemí. Roku 1616 byla založena slavná Východoindická společnost a Kodaň byla významným obchodním centrem. V letech 1658-1659 se neúspěšně snažili město dobýt Švédové. V 18. století postihla Kodaň vážná morová epidemie a několik silných požárů, které zničily téměř celé historické centrum. Město dlouho těžilo z neutrality a bylo prakticky zcela přebudováno. V roce 1801 zničil britský velitel Nelson valnou většinu dánsko-norské flotily, v roce 1807 Britové celou Kodaň prakticky vypálili a rozstříleli. Město však bylo rychle obnoveno a vzkvétalo díky obchodu. Během I. světové války bylo Dánsko neutrální, během II. světové války sice bylo okupováno Německem, ale s minimálními škodami i ztrátami. Po válce opět pokračoval rozvoj města, v roce 1971 vznikla legendární čtvrť Christiania, od roku 2000 je spojeno mostem přes úžinu Øresund se Švédským Malmö.

Památky

V centrum města jsou hlavními památkami královský palác Christiansborg a Christianshavn se svými kanály. Mezi další hojně navštěvovaná místa patří ulice Nyhavn, s četnými hospůdkami a řadou lodí přímo u břehu. Na hlavním náměstí stojí mohutná radnice Københavns Rådhus s vysokou věží, o kus dál se nachází park Tivoli. Nejnavštěvovanější památkou je socha Malé mořské víly v parku Landelinie, na pobřeží Øresundu. Ve městě stojí za návštěvu také palác Rosenborg, historická budova burzy a kostely Krista Spasitele a Sv. Mikuláše.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *