Město Dublin leží na východním pobřeží Irska při ústí řeky Liffey do Irského moře. Nadmořská výška města dosahuje pouze desítek metrů. Klima je mírné a vlhké, v zimě málokdy hrozí výraznější mrazy a sníh. Přestože je Dublin jednou z nejsušších oblastí Irska, alespoň krátkých přeháněk se zde dočkáte 271 dní v roce. Město se dělí na chudší část severně od řeky a bohatší část jižně od řeky.

Custom house (celnice) v centru Dublinu

Celnice (Custom house) na břehu řeky Liffey v centru Dublinu

Obyvatelstvo

Dublin má přibližně 1,1 milionu obyvatel, s okolní příměstskou aglomerací dokonce 1,8 milionu. Jedná se o výrazně multinárodnostní město, běžně zde potkáte velké množství Poláků, Číňanů, Indů, ale také Čechů. Mezi stánkaři běžně narazíte na mnoho černochů či aziatů, běžně se také vyskytují polské obchody s potravinami, kde se dá dobře nakoupit. V Irsku žijí statisíce cizinců, mnoho z nich právě v Dublinu či okolí.

Doprava

Město má vlastní mezinárodní letiště, k přepravě po městě slouží především autobusy. Centrální část města má také tramvaje, příměstské oblasti jsou dostupné vlakem. V rámci historického centra se dá téměř všude dostat pěšky. Pokud chcete vycestovat někam dál, v centru města je autobusové nádraží a západně od centra je vlakové nádraží.

Historie města

Počátky osídlení sahají hluboko do minulosti, rozmach města však započal až v 10. století. Tehdejší vikingská osada An Dubh Linn a keltská osada Áth Cliath jsou původci dnešního anglického názvu Dublin a irského názvu Átha Cliath. Již v 11. století byly položeny základy známé katedrály Christ church, skutečně nejstarší dochovaný kostel je však St. Audeon’s church, který je hned vedle. Od 12. století se vlády nad městem ujímají Normané. Ve 13. století byl postaven známý Dublinský hrad a na konci 16. století byla založena univerzita Trinity College. Během první poloviny 18. století prodělalo město mohutnou přestavbu v georgiánském stylu, z tohoto období pochází současná síť ulic i mnoho budov. Dublin však také zaznamenal silnou recesi díky odlivu moci do Británie, další rány postihly město zejména během krátké války za nezávislost v letech 1919-1922. Po osamostatnění Irska byla bohužel stržena řada historických budov jako symbolů Anglie. V současnosti je přístup k výstavbě citlivější, přesto však v centru naleznete nejednu architektonickou hrůzu.

Památky

V centru města jistě nikomu neunikne mohutný nerezový stožár The Spire na O’Conell Street, hned naproti stojí klasicistní budova pošty GPO. Na nábřeží se nachází mohutná novoklasicistní celnice Custom house. Proti proudu řeky lze pokračovat okolo Dublinského hradu se zahradami k církevnímu komplexu Christ church. V těsné blízkosti se nachází také nejstarší kostel St. Audeon’s church a velmi známá katedrála St. Patrick. Vynechat jistě nelze historický komplex Temple Bar s mnoha irskými hospodami, nákupní třídu Grafton street či pivovar Guiness. Samostatnou kapitolou jsou potom různá oddělení Národního muzea, zejména archeologie s mnoha poklady Vikingů stojí za návštěvu.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *