Město leží na severozápadě Německa na řece Spree (Spréva). Současný Berlín vznikl spojením rozdělených částí města v roce 1990, v současnosti je jedním ze tří městských spolkových zemí v Německu. Klima je mírné oceánské, v létě bývá teplo, v zimě však teploty neklesají hluboko pod nulu a sníh se udrží spíše výjimečně.

Obyvatelstvo

Berlínský dom v Berlíně

Katedrála Berliner Dom

Berlín má okolo 3,4 milionu obyvatel, z toho tvoří téměř půl milionu cizinci. Zdaleka nejvýznamnější menšinou jsou Turci, někteří již ve 4. generaci, přesto se však jejich integrace spíše zhoršuje. Další významné menšiny tvoří Poláci, občané bývalé Jugoslávie a bývalého SSSR a Arabové různého původu. V Berlíně také existuje nejpočetnější židovská komunita v Německu.

Doprava

Berlín měl původně tři letiště, dnes jsou funkční již pouze dvě – Tegel a Schönefeld. Z ČR jezdí do Berlína také řada pravidelných vlakových linek na Berlin Hauptbahnhof a mnoho autobusových spojů. Berlín leží na křižovatce dálničních tras a má vlastní dálniční okruh. Hromadná doprava ve městě patří k nejlepším v Evropě, jedná se o hustou síť linek metra, tramvají, autobusů a příměstských vlaků. Velmi oblíbená jsou také kola a určitá obdoba klasické rikši.

Historie města

Počátky Berlína jsou značně nejasné, archeologické i písemné doklady pochází až z konce 12. století. Po dlouhou dobu se jednalo spíše o několik měst, která měla značně vyvinutou hospodářskou unii. Do 15. století byl Berlín oporou šlechty, ovšem v 16. století se stal svobodným hanzovním městem. V 17. století byl značně zdevastován švédskými vojsky, kdy třetina města lehla popelem a byla vyhnána a vyvražděna polovina obyvatel. Následně sloužil Berlín jako útočiště tisícům Hugenotů a také mnoha Polákům či českým luteránům. K většímu rozmachu města došlo až v 18. století, kdy se stal významnou oporou Pruska a poté zejména během Průmyslové revoluce. Berlín byl ničivě zasažen během 2. světové války, kdy bylo zcela zničeno více než 40 % obytných domů. Z odklizených sutin byl dokonce vystavěn umělý kopec Teufelsberg, který je se svými 115 m n. m. nejvyšším bodem města. Po válce byl Berlín rozdělen do 4 okupačních sektorů, již roku 1948 došlo k první vážné krizi a západní část Berlína musela být kvůli blokádě zásobována leteckým mostem. 13. srpna 1961 začíná výstavba slavné Berlínské zdi, která byla zbourána až roku 1989. Berlín byl oficiálně znovu sjednocen až 3. října 1990, kdy se znovu stal hlavním městem Německa.

Památky

Téměř ze všech centrálních částí města je vidět známá Fernsehturm, 368 m vysoká televizní věž s vyhlídkou. Z dalších ikon města jistě nesmí chybět Braniborská brána (Brandenburger Tor) a Říšký sněm (Reichstag), který prodělal poslední přestavbu v 90. letech a má vyhlídkovou skleněnou kupoli. Za návštěvu jistě stojí nákupní třída Unter den Linden a skanzen socialistického realizmu na ulici Karl-Marx Allee. Milovníci historické architektury jistě ocení zámek Charlottenburg a Berlínský dóm, z dob studené války pochází zbytky Berlínské zdi zvané East Side Gallery a hraniční přechod Checkpoint Charlie. Berlín má také dvě ZOO, vyhlášenou botanickou zahradu a několik oper. Samostatnou kapitolou je potom Museuminsel, za zmínku stojí především Pergamonské muzeum a Egyptské muzeum, kde je originál sošky Nefertiti.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *