Vídeň (německy Wien, anglicky Vienna) leží na řece Dunaj při severovýchodním okraji Rakouska. Vídeň je statutárním městem a zároveň samostatnou spolkovou zemí. Město má mírné středoevropské klima s výrazným střídáním ročních období.

Obyvatelstvo

Zámek Schonbrunn ve Vídni

Zámek Schonbrunn a centrum Vídně

Vídeň má přes 1,7 milionu obyvatel, přibližně čtvrtina jsou přistěhovalci. Hlavní menšinu tvoří bývalí občané Jugoslávie a Turci, z dalších menšin jsou významní Němci, Češi, Poláci a Rumuni. Vídeň prodělala masivní populační změny po obou světových válkách, kdy došlo k hromadnému odchodu Čechů, Slováků a Maďarů.

Doprava

Vídeň má vlastní metro (U-Bahn) a městské vlaky (S-Bahn), zbytek míst obsluhují tramvaje a autobusy. Platí jednotný systém jízdného, přestože jednotlivé úseky MHD obsluhují různí vlastníci. Vídeň také patří k významným železničním uzlům, po Dunaji se provozuje lodní doprava. Východně od města leží mezinárodní letiště Wien-Schwechat.

Historie města

Oblast dnešního města byla osídlena díky výhodné poloze již od paleolitu. Později byla oblast dlouhodobě osídlena Kelty a okolo přelomu letopočtu zde byl stálý římský tábor Vindobona. V 10. století začalo vznikat Rakouské knížectví, ve 12. století se Vídeň stala jeho hlavním městem. Od roku 1440 ovládli Vídeň Habsburkové a na několik staletí se stala centrem Svaté říše římské. V letech 1529 a 1683 byla Vídeň konečným bodem postupu Turků do Evropy. Od roku 1804 se Vídeň stala hlavním městem Rakouské říše a později Rakouska-Uherska. Roku 1919 vzniklo samostatné Rakousko, které pak roku 1938 Hitler připojil k Německu. Vídeň byla osvobozena společnou ofenzívou spojeneckých vojsk a Sovětů, východní Rakousko a část Vídně byly pod Sovětskou okupační správou až do roku 1955. Naštěstí se neopakoval vývoj z Berlína a Sověti opustili Vídeň i Rakousko pod podmínkou, že samostatné Rakousko zůstane neutrální a nevstoupí do NATO.

Památky

Vídeň je po staletí kulturní velmocí, zejména v oblasti hudby. Působila zde řada světových skladatelů, Vídeňská opera (Staatsoper), ale i řada dalších operních domů a divadel proto patří dodnes k vyhlášeným. Původní císařské paláce Hofburg a Schönbrunn slouží z větší části jako muzea, za návštěvu stoji jistě i světově uznávaná přírodovědná, technická a umělecká muzea. Zámek Schönbrunn má vlastní rozsáhlý park s botanickou zahradou a nejstarší ZOO na světě. Dalším oblíbeným parkem je Prater, kde také stojí obří kolotoč Wiener Riesenrad. Historické centrum Vídně je pod ochranou UNESCO, najdeme zde například katedrálu Sv. Štěpána, radnici i řadu secesních a klasicistních budov. Město proslulo také moderní architekturou, mezi jinými proslul například Hundertwasserův dům či vyhlídková věž Donauturm.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *