Athény (řecky Αθήνα, anglicky Athens) leží na jihovýchodě Řecka na poloostrově Attika. Město má subtropické středomořské klima, léto bývá suché a horké, v zimě bývá chladněji a prší.

Obyvatelstvo

Parthenon na Akropoli

Parthenon na Akropoli v Athénách

Samotné Athény mají přes 660 tisíc obyvatel, metropolitní oblast Velkých Athén však přesahuje 2,5 milionu obyvatel. Místy tvoří Řekové dokonce menšinu, ve městě žije zejména velké množství Albánců a Poláků, ale také mnoho imigrantů z mnoha zemí Balkánu.

Doprava

Město má vlastní mezinárodní letiště a je hlavním železničním uzlem celé země, kvůli finančním potížím však Řecko neprovozuje vlastní mezinárodní vlakové spoje. Atény jsou napojeny na dálnice A1/E75 a A8/E94. Z nedalekého přístavu Piraeus vyplouvá řada trajektů na různé řecké ostrovy. Městská doprava zahrnuje metro a tramvaje, většina města je však obsluhována autobusy, trolejbusy a hojnými taxíky.

Historie města

Athény zřejmě byly trvale osídleny již před 5000 lety, už roku 1400 před Kristem je zmiňováno první opevnění na Akropoli. Athény byly po staletí mocným městským státem, roku 594 před Kristem byla zaveden Solónova ústava, která dávala řadu práv i běžným obyvatelům. V 5. století byly Athény na vrcholu rozkvětu, který ukončila roku 429 před Kristem Sparta, která město dobyla. Roku 146 před Kristem ovládli Řecko Římané, ale paradoxně podporovali řeckou kulturu a jejich vláda vedla k velkému rozmachu města.V roce 395 se Athény staly součástí Byzantské říše. Úpadek Athén započal v 6. století po dobytí města Slovany, kteří pokračovali v nájezdech několik století. Roku 1203 dobyli město Křižáci, které roku 1458 vyhnali Turci a Řecko se stalo součástí Osmanské říše. Válka za nezávislost začala roku 1822, samostatné Řecko vzniklo v roce 1830. Od roku 1832 byly Athény opět hlavním městem a započala mohutná dostavba a imigrace obyvatel z jiných částí země. Athény hostily Olympijské hry v letech 1896 a 2004.

Památky

Světoznámou ikonou Athén je chrámový vrch Akropolis se světoznámým Parthenonem. Nejposvátnějším chrámem byl Erechteion, vrch Akropolis však zároveň fungoval jako pevnost. K přístupu sloužilo schodiště Propylaie, které šlo zcela uzavřít. V současnosti je na Akropoli také přední světové muzeum antiky. Centrem města bylo tržiště (Agora), kde byly také chrámy a vládní budovy. Nejlépe zachovaným antickým chrámem vůbec je Héfaisteion, je zde také Věž větrů (antické hodiny) a katedrála Mirópoli. Vůbec největším antickým chrámem v Řecku je Olympeion pod Akropolí, nedaleko něj stojí Hadriánův vítězný oblouk, který odděluje staré řecké město od nového římského. Kolébkou divadla a dramatu bylo antické Dionýsovo divadlo, kde se občas dodnes účinkuje. Z dob renovace města pochází řada novoklasicistních staveb jako parlament, Athénská akademie či Zappeion. Z posledních let pochází řada moderních sportovních areálů, které byly vystavěny pro Olympijské hry v roce 2004.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *