Singapur je hlavním městem Singapurské republiky, fakticky se jedná o městský stát. Leží při jižním cípu Malajského poloostrova na Singapurském ostrově a dalších 62 ostrovech. Město leží v tropickém pásu, klima je zde celoročně prakticky stejné. Běžné jsou vysoké teploty a vlhkost, prší v průměru obden.

Obyvatelstvo

Marina Bay Sands v Singapuru

Hotel Marina Bay Sands v Singapuru

V Singapuru žije přes 5,2 milionů obyvatel, zhruba 75 % jsou Číňané. Významnými menšinami jsou Malajci a Indové, ale zastoupeny jsou prakticky všechny národnosti. Singapur má nízkou porodnost a prudký růst počtu obyvatel je způsoben zejména silnou imigrací. Téměř polovina všech obyvatel jsou imigranti.

Doprava

Singapur je již od svého založení významným přístavem, v současnosti pravděpodobně největším na světě. Je také významným leteckým uzlem, má celkem 8 letišť. Mezinárodní letiště Changi získalo již 28x cenu pro nejlepší letiště světa. Kvůli malé rozloze zavedl Singapur jako první na světě mýtné a velmi tvrdé restrikce pro nákup aut, pouze každý desátý obyvatel má vlastní auto. Dopravu zajišťují autobusy, metro, městské vlaky i levné taxíky. Mnoho lidí také chodí pěšky či jezdí na kole.

Historie města

První zmínky o osídlení zmiňují město Temasek, které patřilo jednomu ze sumaterských vládců, v 11. století převzal vládu nad ostrovem vládce jižní Indie. Roku 1613 byl ostrov zcela zplundrován Portugalci a dlouho byl prakticky neobydlený. Až roku 1819 získal ostrov Thomas Stamford Raffles z britské Východoindické společnosti. Z naprosto zanedbaného ostrova se během několika desetiletí stal významný obchodní a výrobní uzel. Británie o Singapur přišla roku 1942 po dobytí Japonskem, ale již roku 1945 jej získala zpět. Od roku 1959 získal Singapur samostatnost v rámci Commonwealthu a již roku 1963 vyhlásil úplnou samostatnost a připojil se k Malajsii. Díky silným rozporům však přešel v roce 1965 opět k samostatnosti. Přestože zemí zmítaly četné sociální nepokoje a finanční krize, patří dnes Singapur k nejbohatším a nejlépe prosperujícím státům světa.

Památky

Singapur je s ohledem na velmi mladou historii prakticky bez památek, je zde však k vidění velmi různorodá kultura a mnoho moderních staveb. Za návštěvu jistě stojí centrum plné mrakodrapů, obrovské a neustále živé přístavy či budova Esplanade, kde se pořádají četné kulturní akce. Singapur je také pořadatelem závodů Formule 1. Moderní budova Marina Bay Sands je v současnosti nejdražší stavbou světa, zároveň je největším casinem na světě. Z vyhlídky Sky Bridge lze přehlédnout celé moderní centrum okolo Central Business District, moderní botanickou zahradu i Art Science Museum. Díky velmi tvrdé politice je Singapur zřejmě nejčistším městem vůbec, mezi místní speciality patří například zákaz žvýkání a kouření. V případě porušování dostanete místo pokuty rovnou pořádný výprask rákoskou.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>