Madrid leží uprostřed Španělska na řece Manzanares. Město má středomořské klima se suchými a teplými léty a mírnou zimou, silné mrazy jsou vzácné. Díky vnitrozemské poloze je však střídání teplot i ročních období výraznější než na pobřeží.

Obyvatelstvo

Palacio Real v Madridu

Královský palác Palacio Real

Madrid má přibližně 3,3 milionu obyvatel a je třetím největším městem v EU (po Londýně a Berlíně), celá metropolitní oblast má 6,5 milionu obyvatel. Přibližně 83 % obyvatel jsou Španělé, zbytek tvoří především Ekvádorci, Rumuni, Bolívijci, Kolumbijci a řada dalších menšin. Výrazně převažuje katolická víra.

Doprava

Madrid má velké mezinárodní letiště a v plánu je výstavba dvou dalších, především pro nákladní dopravu. Madrid je významným centrem železniční dopravy a hlavním uzlem rychlovlaků AVE. Město je také dálničním uzlem a má několik městských okruhů. Páteří městské dopravy je metro, doplněné sítí městských vlaků a autobusů.

Historie města

Již dvě století před Kristem byla v oblasti města římská osada, kterou v 5. století poplenili Vandalové a vzápětí obsadili spojenci Říma Vizigóti. V 8. století se celý Iberský poloostrov dostal pod nadvládu Maurů. V roce 1085 dobyl město král Alfons VI. a stalo se součástí Kastilského království. Madrid záhy získal městská práva a vlastní soudní dvůr, královský dvůr zde však sídlil až za Filipa II. od roku 1561. V roce 1700 se na španělský trůn dostávají francouzští Bourboni, za kterých bylo město značně rozvinuto. Roku 1807 se moci ujal Napoleonův švagr Joachim Murat, který brutálně potlačil odpor obyvatel. Následkem byla válka, která za pomoci Anglie a Portugalska zajistila samostatnost Španělska, kde však nadále probíhaly časté revoluce a všeobecně stagnovalo. Trochu lepší situace byla v začátkem 20. století, kdy se Španělsko vyhnulo účasti v I. světové válce. Poté však postupně upadlo do krize a občanské války v letech 1936-1938 a moci se ujal diktátor Franco. Španělsko však za jeho vlády konečně získalo alespoň nějakou stabilitu, po Francově smrti v roce 1975 se opět ujal moci král a země se velmi rychle vyvíjela. V současnosti však Španělsko bojuje s ekonomickou stagnací a obřími dluhy.

Památky

Hlavním lákadlem města je bezesporu obrovský královský palác Palacio Real, který je proslulý svou uměleckou výzdobou. Okolí paláce je tvořeno parky Casa de Campo a Jardin de Sabatini, naproti paláci se nachází katedrála Virgen de la Almudena. Centrem města bylo po staletí náměstí Plaza Mayor, kde probíhaly býčí zápasy i upalování kacířů. Náměstí Puerta del Sol je výchozím bodem řady turistů i počítání silnic a dálnic ve Španělsku. Mezi významné kostely patří katedrála Santa María la Real de La Almudena a kostel San Francisco el Grande, nejstarším kostelem je San Nicolás de los Servitas. Za návštěvu jistě stojí kompletní přesunutý egyptský chrám, také Museo del Prado s vynikající sbírkou umění či Archeologické muzeum.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *