Lisabon (portugalsky Lisboa, anglicky Lisbon) leží na zhruba uprostřed západního pobřeží Portugalska, v chráněném zálivu u ústí řeky Tagus. Město má subtropické středomořské klima, od jara do podzimu jsou teploty poměrně příjemné, v zimě je chladněji, ale mrzne jen vzácně.

Obyvatelstvo

Slavný maják Torre de Belém

Opevněný maják Torre de Belém

Lisabon je striktně definován svými historickými hranicemi a předměstí nejsou součástí města, proto má pouze 550 tisíc obyvatel. Reální populace tzv. Velkého Lisabonu se však blíží ke 3 milionům.

Doprava

Lisabon má vlastní mezinárodní letiště, je napojen na dálniční síť a železniční koridor pro rychlovlaky. Ve městě je významný evropský přístav, zejména pro nákladní dopravu po Atlantiku. Páteří městské dopravy je rozsáhlé metro, doplněné především tramvajemi a autobusy. Přes řeku jezdí pravidelné přívozy.

Historie města

Na okraji současného města byly nalezeny megality nejasného původu. Někteří historici předpokládají fénické osídlení již 1200 let před Kristem. Oblast byla každopádně později osídlena Kelty, kteří se smísili s původními obyvateli. Během Punských válek ve 2. století před Kristem se města zmocnili Římané a na dlouhá staletí se stalo součástí provincie Lusitania. V 5. století město ovládli barbarské kmeny, roku 711 byli vytlačeni muslimskými vojsky Arabů a Berberů. Roku 1108 poplenili město Norští nájezdníci a roku 1147 se ho v rámci Reconquisty zmocnil první portugalský král Alfonso I. Od roku 1255 je Lisabon hlavním městem Portugalska. Na konci 15. století vyplul do Indie slavný mořeplavec Vasco da Gamma. V průběhu 16. století prosperoval přístav a byly získány zahraniční kolonie, na konci století však bylo Portugalsko připojeno ke Španělsku a získalo plnou samostatnost až roku 1688. V roce 1755 zasáhlo Lisabon ničivé zemětřesení doprovázené tsunami, poničilo 85 % města. V 19. století dobyla a poplenila Lisabon vojska Napoleona, královská rodina dočasně uprchla do Brazílie. V roce 1910 byla monarchie ukončena revolucí a vznikem republiky, která však byla již roku 1926 nahrazena další revolucí a druhou republikou. Během II. světové války bylo Portugalsko neutrální a jako jediný volný atlantický přístav bylo tranzitním místem statisíců uprchlíků. V roce 1974 došlo na další revoluci a byla ustanovena třetí republika.

Památky

I přes častá zemětřesení si Lisabon dodnes zachoval řadu zajímavých památek. Mezi nejvýznamnější křesťanské stavby patří katedrála Sé, kostel Igreja de São Roque a Basílica da Estrela, dále kláštery Mosteiro dos Jerónimos, Convento do Carmo a Klášter Matky Boží. Významná je také synagoga Shaare Tikva. Zajímavou částí města je Belém, odkud vyplouvali známí mořeplavci jako da Gamma či Cabral. Dnes sídlí v Belémském paláci prezident, známou ikonou města je také opevněný maják Torre de Belém. Historická část Alfama (arabsky Al-Hamma) je jednou z mála dobře zachovaných částí až z arabského období. Zajímavostí je i historický akvadukt Águas Livres. Z novějších zajímavostí stojí za zmínku železný novogotický výtah Elevador de Santa Just.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *