Singapur je hlavním městem Singapurské republiky, fakticky se jedná o městský stát. Leží při jižním cípu Malajského poloostrova na Singapurském ostrově a dalších 62 ostrovech. Město leží v tropickém pásu, klima je zde celoročně prakticky stejné. Běžné jsou vysoké teploty a vlhkost, prší v průměru obden.

Obyvatelstvo

Marina Bay Sands v Singapuru

Hotel Marina Bay Sands v Singapuru

V Singapuru žije přes 5,2 milionů obyvatel, zhruba 75 % jsou Číňané. Významnými menšinami jsou Malajci a Indové, ale zastoupeny jsou prakticky všechny národnosti. Singapur má nízkou porodnost a prudký růst počtu obyvatel je způsoben zejména silnou imigrací. Téměř polovina všech obyvatel jsou imigranti.

Doprava

Singapur je již od svého založení významným přístavem, v současnosti pravděpodobně největším na světě. Je také významným leteckým uzlem, má celkem 8 letišť. Mezinárodní letiště Changi získalo již 28x cenu pro nejlepší letiště světa. Kvůli malé rozloze zavedl Singapur jako první na světě mýtné a velmi tvrdé restrikce pro nákup aut, pouze každý desátý obyvatel má vlastní auto. Dopravu zajišťují autobusy, metro, městské vlaky i levné taxíky. Mnoho lidí také chodí pěšky či jezdí na kole.

Historie města

První zmínky o osídlení zmiňují město Temasek, které patřilo jednomu ze sumaterských vládců, v 11. století převzal vládu nad ostrovem vládce jižní Indie. Roku 1613 byl ostrov zcela zplundrován Portugalci a dlouho byl prakticky neobydlený. Až roku 1819 získal ostrov Thomas Stamford Raffles z britské Východoindické společnosti. Z naprosto zanedbaného ostrova se během několika desetiletí stal významný obchodní a výrobní uzel. Británie o Singapur přišla roku 1942 po dobytí Japonskem, ale již roku 1945 jej získala zpět. Od roku 1959 získal Singapur samostatnost v rámci Commonwealthu a již roku 1963 vyhlásil úplnou samostatnost a připojil se k Malajsii. Díky silným rozporům však přešel v roce 1965 opět k samostatnosti. Přestože zemí zmítaly četné sociální nepokoje a finanční krize, patří dnes Singapur k nejbohatším a nejlépe prosperujícím státům světa.

Památky

Singapur je s ohledem na velmi mladou historii prakticky bez památek, je zde však k vidění velmi různorodá kultura a mnoho moderních staveb. Za návštěvu jistě stojí centrum plné mrakodrapů, obrovské a neustále živé přístavy či budova Esplanade, kde se pořádají četné kulturní akce. Singapur je také pořadatelem závodů Formule 1. Moderní budova Marina Bay Sands je v současnosti nejdražší stavbou světa, zároveň je největším casinem na světě. Z vyhlídky Sky Bridge lze přehlédnout celé moderní centrum okolo Central Business District, moderní botanickou zahradu i Art Science Museum. Díky velmi tvrdé politice je Singapur zřejmě nejčistším městem vůbec, mezi místní speciality patří například zákaz žvýkání a kouření. V případě porušování dostanete místo pokuty rovnou pořádný výprask rákoskou.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,
 1. Jarmila Martinska says:

  V podstatě to odpovídá. Létam do SG pravidelně minimálně na 6 a více týdnů. mám tam dceru s rodinou. Životní úroveň je vysoká,
  nádherná ZOO, všude čisto, dělá se tam hodně pro lidi. Auto
  nepotřebujete, taxi jsou s mnoha výhodami, různé společnosti a
  vyúčtování vám přijde ke kontrole jednou za měsíc od banky. Pro nás je tam draho, ale mají k tomu platy. Cizinci jsou velmi
  kontrolováni a když tam někdo něco provede, už tam nesmí.
  Každému bych přála navštívit nádherný rekreační ostrov Senthoza,je tam ohromné množství zábavy, koupání, místa pro děti, úžasná mořská akvaria, stále něco nového, každý rok jen zírám.S pozdravem Jarmila, trenérka krasobruslení

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *