Město Canberra patří mezi nejmladší hlavní města na světě, leží poblíž horského hřebene Brindabella Range, asi 150 km od východního pobřeží Austrálie. Canberra leží v Teritoriu hlavního města Austrálie (ACT), aby se předešlo sporům jednotlivých federálních zemí. Klima je spíše mírné kontinentální, s velmi teplým létem a mírnou zimou.

Obyvatelstvo

Starý parlament Canberra

Budova starého parlamentu v Canberra

Canberra má přibližně 330 tisíc obyvatel, je sice největším vnitrozemským městem, celkově je však až osmým největším městem Austrálie. Většinu populace tvoří Australané a původní domorodci. Většina obyvatel pracuje ve vládním sektoru, také vzdělanost je vyšší a průměrný věk nižší než ve zbytku země.

Doprava

Canberra má velmi málo rozvinutou městskou dopravu, většina obyvatel cestuje autem. Díky obrovským nezastavěným plochám a centrálnímu návrhu města jsou hlavními tepnami spojovací víceproudé silnice. Autobusy zde sice existují, ale více lidí dokonce chodí pěšky či jezdí na kole, než kolik využívá MHD. Canberra má napojení na dálniční síť, vlakové spojení je pouze ve formě odbočky z trati Melbourne – Sydney. Město má i mezinárodní letiště, ale je využíváno výhradně pro vnitrostátní lety.

Historie města

Původní osídlení existovalo na místě hlavního města již před mnoha tisíci lety, první bílí osadníci však dorazili až roku 1820. Prvními stálými osadníky byla rodina Mooreových, která se zde usadila roku 1823, a zřejmě byli i původci názvu Canberry. Po téměř celé další století byla oblast postupně osidlována pouze nehojnými přistěhovalci. Protože však spory Melbourne a Sydney o hlavní město nebraly konce, byla roku 1908 vybrána Canberra jako místo budoucího hlavního města. Mezinárodní výběrové řízení na plán výstavby vyhráli Griffinovi z Chicaga a roku 1913 započala stavba. Provizorní budova parlamentu byla předána do funkce roku 1927, nový parlament byl dobudován až roku 1988. Výstavbu města provázely četné spory a problémy, ještě na konci 2. světové války šlo spíše o větší vesnici. Velký rozmach nastal až po válce, kdy byla dostavěna řada projektovaných částí a postupně do Canberry přesídlily všechny důležité instituce.

Památky

Díky centrálnímu návrhu má město velké množství ploch zeleně a jezer, někdy proto bývá označováno jako „Bush capital“. Klasické historické památky zde nepotkáte, nejstarší budovou ve městě je kostel St. John The Baptist z roku 1845, většina dalších budov nedosahuje ani polovičního stáří. Z hlavních pamětihodností stojí za zmínku vynikající botanická zahrada, 195 m vysoká rozhledna Telstra Tower či Australská národní galerie, kde je k vidění umění původních obyvatel. Za návštěvu určitě stojí i obě budovy parlamentu, Národní knihovna či válečný památník ANZAC.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *