Edinburgh (skotskou galštinou Dùn Èideann) leží na jihozápadě Skotska, na pobřeží Severního moře. Město je formálně hlavním městem Skotska a sídlem skotského parlamentu. Edinburgh má mírné přímořské klima, bez výrazným mrazů či horka, ale poměrně často zde prší a fouká.
Obyvatelstvo
Populace Edinburghu se blíží 500 tisícům obyvatel, přibližně 70 % obyvatel jsou Skoti a 14 % Angličané. Hlavní menšinou jsou Poláci, dále Irové, Číňané, Indové, Pákistánci a řada drobných menšin. Mnoho obyvatel se hlásí ke Skotské církvi, menšina k římsko-katolickému vyznání a islámu.
Doprava
Edinburgh má mezinárodní letiště, město je také významným železničním a silničním uzlem. Městská doprava je řešena především autobusy, v posledních letech byla posílena výstavbou sítě tramvajových linek. Ve městě je významný přístav, který slouží především nákladní dopravě.
Historie města
Oblast dnešního města byla obydlena již před více než 10000 lety. V 1. století přišli do Skotska Římané a našli zde keltské kmeny. Mezi 7. a 10. stoletím ovládali oblast Anglové, kteří pak byli vytlačeni Skoty. Ve 12. století byl postaven královský hrad a město bylo centrem králů Skotska. Roku 1544 byl Edinburgh poničen Angličany, ale až do 17. století bylo Skotsko samostatné. Krátká unie Skotska a Anglie vyústila v protesty a následně okupaci anglickou armádou od roku 1650. V roce 1707 došlo k formálnímu sloučení Skotska a Anglie, parlament se stal součástí britského parlamentu v Londýně. Město bylo významným bankovním, obchodním a výrobním centrem, postupně však ztrácelo význam ve prospěch Glasgow. V druhé polovině 19. století bylo špinavé a neudržitelné město zásadně přebudováno ve viktoriánském stylu, přestavba pokračovala téměř celé další století. Od roku 1998 byl obnoven skotský parlament a vláda, část pravomocí však stále zůstává v Londýně.
Památky
Hlavní památkou města je jednoznačně královský hrad, kde jsou vystaveny skotské korunovační a Stone of Destiny (Kámen osudu). Součástí hradu je také románská kaple St Margarets Chapel. Z hradu vede míli dlouhá cesta zvaná Royal Mile k paláci Holyrood, který je oficiálním místem pobytu britského panovníka při návštěvách Skotska. Podél Royal Mile se rozkládá řada budov historického Starého města, které si dodnes zachovalo mnoho ze svého středověkého rázu. Vedle stojí centrálně plánované Nové město ve viktoriánském stylu, obě městské části jsou jako celek vyhlášeny památkou UNESCO. Ve městě stojí staré kostely St Giles a Greyfriars, k dalším památkám patří Canongate či Cannonball House, ve kterém je dodnes zaražená dělová koule z jakobitského povstání. Z moderních staveb je známé především finanční středisko Edinburgh International Conference Center.
Další články z rubriky
- Hlavní město Nizozemska – Amsterdam
- Hlavní město Skotska – Edinburgh
- Hlavní město Turecka – Ankara
- Hlavní město Švýcarska – Bern
- Hlavní město Portugalska – Lisabon
- Hlavní město Norska – Oslo
- Hlavní město Itálie – Řím
- Hlavní město Bulharska – Sofie
- Hlavní město Estonska – Tallinn
- Hlavní město Belgie – Brusel
- Hlavní město Albánie – Tirana
- Hlavní město Běloruska – Minsk
- Hlavní město Dánska – Kodaň
- Hlavní město Švédska – Stockholm
- Hlavní město Řecka – Athény
- Hlavní město Lotyšska – Riga
- Hlavní město Makedonie – Skopje
- Hlavní město Rumunska – Bukurešť
- Hlavní město Španělska – Madrid
- Hlavní město Chorvatska – Záhřeb
- Hlavní město Irska – Dublin
- Hlavní město Německa – Berlín
- Hlavní město Litvy – Vilnius
- Hlavní město Rakouska – Vídeň
- Hlavní město Ruska – Moskva
- Další články z rubriky 'Evropa' »