Sucre (dříve Charcas, La Plata a Chuquisaca) leží ve střední části Bolívie, ve výšce okolo 2800 m n. m. Sucre je hlavním městem a sídlí zde většina administrativy, vláda však úřaduje v La Paz. Město má subtropické horské klima s poměrně příjemnými teplotami v průběhu celého roku.

Obyvatelstvo

Hlavní město Bolívie Sucre

Historické centrum Sucre

Sucre má přibližně 300 tisíc obyvatel, ve srovnání s dalšími městy v Bolívii je poměrně malé. Jedná se o tradiční město, které kromě administrativy a turizmu prakticky ztratilo svůj význam ve prospěch La Paz. Velkou část obyvatelstva tvoří Kečuánci a Ajmarové, mnoho obyvatel jsou míšenci, běloši jsou v menšině.

Doprava

Sucre má vlastní mezinárodní letiště a silniční spojení do dalších velkých měst. Železnice je zde také, ale operuje poměrně nepravidelně. Samotné město je malé, centrum lze obejít pěšky. Místní hromadná doprava sestává z autobusů a zejména všudypřítomných taxíků, které zajišťují spojení i do širšího okolí.

Historie města

Město založil v roce 1538 markýz Pedro Anzures pod dlouhým názvem Ciudad de la Plata de la Nueva Toledo, název se brzy začal zkracovat na La Plata (Stříbro). Domorodí indiáni prakticky nekladli španělským dobyvatelům odpor, nedaleké doly v Porco a Potosí se staly na několik staletí významnými producenty stříbra. Roku 1559 založil španělský král Filip II. ve městě královský soud Charcas, který ovládal i současné okolní státy v rámci vícekrálovství. Na začátku 17. století vzniklo ve městě arcibiskupství a univerzita. Roku 1809 proběhla ve městě Chuquisacká revoluce, která se stala počátkem boje za nezávislost v Jižní Americe. Roku 1825 byla v Casa de la Libertad vyhlášena samostatnost Bolívie, na počest vůdce osvobozenců bylo roku 1839 město přejmenováno na Sucre. V 19. století však významně upadala těžba a město ztrácelo význam, roku 1899 se vláda přestěhovala do významnějšího La Paz. Roku 1991 bylo historické centrum města vyhlášeno památkou UNESCO.

Památky

Sucre je pokladnicí koloniální architektury 18. a 19. století, stejně jako centrem domorodých indiánů a jejich pestré kultury. Centrum města uniklo ničení a v současnosti je zřejmě centrem nejlépe dochované koloniální architektury v celé Jižní Americe. V Sucre jistě nelze vynechat budovy univerzity z roku 1624 či arcibiskupský palác z roku 1609. V Casa de la Libertad z roku 1621 napsal Simon Bolívar ústavu Bolívie, kde je dodnes vystavena. Z kostelů je významná bazilika sv. Františka Xaverského a kostel sv. Lazara, v městské katedrále je také církevní muzeum s řadou stříbrných a zlatých liturgických předmětů a sbírka historických obrazů. Ve městě je také nejvyšší soud a sídlo guvernéra provincie Chiquisaca. V blízkém okolí se těší obrovskému zájmu paleontologická lokalita s dinosaury na Cal Orko a františkánský klášter La Recoleta.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *