Moskva (rusky Москва) leží na stejnojmenné řece ve východní části Ruska.
Město má mírné kontinentální klima s krátkým jarem i podzimem. Zimy bývají studené a léta suchá a teplá.

Obyvatelstvo

Rudé náměstí v Moskvě

Chrám Vasila Blaženého a Kreml na Rudém náměstí

Moskva má přes 11,5 milionu obyvatel, jedná se o druhé největší město v Evropě. Přes 91 % obyvatel jsou Rusové, menšiny jsou především Ukrajinci, Tataři, Arméni a další národy bývalého SSSR. Velká část obyvatel se hlásí ke křesťanství, výrazně převažují ortodoxní křesťané.

Doprava

Moskva má celkem 5 mezinárodních letišť, většinu pasažérů obsluhuje Šeremeťovo. Ve městě se nachází 9 železničních terminálů, pro řadu spojů je však neprůchozí a při cestách z Evropy na Transsibiřskou magistrálu je nutná cesta přes Moskvu na jiný terminál. Páteří městské dopravy je historické a velmi spletité metro, které je doplněno městskými vlaky, tramvajemi, trolejbusy a autobusy. Pro turisty také existují pravidelné lodní linky po řekách Moskva a Oka.

Historie města

První písemná zmínka o Moskvě je z roku 1147, kdy zde panoval rostovský kníže Jurij Dolgorukij. Moskva byla významné obchodní centrum a již ve 12. století zde bylo první opevnění na místě dnešního Kremlu. V letech 1237-38 byla Moskva do základů vypálena při nájezdu Mongolů, ale brzy byla obnovena. Moskevská knížata postupně získávala na významu a již ve 14. století stály v Moskvě kamenné chrámy a byla nejvýznamnějším centrem celé oblasti. Ruská knížata se vymanila z moci Tatarů, přesto však byla Moskva v letech 1382 a 1571 téměř zničena jejich nájezdy. V 16. a 17. století se v Moskvě vystřídala řada armád a několik povstání, došlo také k několika velkým morovým epidemiím. Od roku 1712 se hlavním městem Ruska stal dočasně Petrohrad. Roku 1812 vypálili Moskvu sami Rusové, aby nepadla do rukou Napoleonovi, který následně utrpěl drtivou porážku. Roku 1917 se Moskva znovu stala hlavním městem socialistické federace a o pět let později SSSR. V roce 1941 utrpěla německá armáda porážku při pokusu dobýt Moskvu. V roce 1980 hostila Moskva letní Olympijské hry, které však byly bojkotovány ze strany mnoha západních států kvůli invazi SSSR do Afganistánu. Od roku 1991 je Moskva hlavním městem Ruska.

Památky

V Moskvě je jednoznačným hitem Rudé náměstí, kde se nachází prezidentský palác Kreml, chrám Vasila Blaženého, Leninovo mausoleum a také vyhlášené obchodní centrum GUM. Mezi další významné kostely patří chrám Nanebevzetí Panny Marie, chrám Zvěstování, chrám sv. Archanděla Michaela a Velký kremelský palác. Na Starém Arbatu je bleší trh, v Novém Arbatu zase řada restaurací, ze stalinské éry také pochází mrakodrapy Sedm sester či Tverský prospekt. Velkým a poněkud zpustlým památníkem je výstaviště Všerossijnyj (dříve VDNCH), přesto jistě stojí za návštěvu. Mezi parky vévodí Gorkého park a Izmajlovský park, zajímavá je také rezervace na ostrově Losiny. Ve městě je také velká ZOO či ohromná botanická zahrada akademie věd.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *