Dillí (anglicky Delhi) leží v severní části Indie na posvátné řece Jamuna. Klima je subtropické a velmi vlhké. I v zimě jsou teploty poměrně vysoké, v létě jsou běžné významné monzunové deště.

Obyvatelstvo

Humayunova hrobka v Dillí

Humayunova hrobka v Dillí

Dillí má přes 17 milionů obyvatel, metropolitní oblast i se satelitními městy má více než 25 milionů obyvatel. Přes 80 % obyvatel se hlásí k hinduizmu, zbytek tvoří především muslimové a sikhové. Přes 10 % obyvatel žije pod hranicí chudoby, více než polovina obyvatel žije ve slumech bez vody a elektřiny.

Doprava

Dillí má vlastní mezinárodní letiště, je také velmi významný železničním a dálničním uzlem. Prudký nárůst populace způsobuje už dvě desetiletí obrovské problémy, Dillí je zřejmě nejvíc emisemi znečištěné město na světě. Městská doprava sestává z metra, městských vlaků, autobusů a trolejbusů. Již od roku 1998 musí všechny spoje MHD jezdit na CNG anebo elektřinu, přesto jsou emise stále na kritické úrovni.

Historie města

Dillí je považováno za legendární město Indraprastha, centrum království z Pandavas z knihy Mahábharáta. Oblast dnešního města byla zřejmě osídlena již před 4 tisíci lety, trvalé osídlení se datuje od 6. století před Kristem. Do 10. století bylo na území dnešního Dillí nejméně 8 měst, která byla průběžně ničena a obnovována různými vládci. Koncem 12. století byli indičtí vládci téměř zničeni afghánským Mohamedem Ghori, jeho nástupce Qutb-ud-din Aibak se stal prvním sultánem v Dillí. Ve 13. století se podařilo muslimským vládcům dynastie Lodhi sjednotit většinu severní Indie, přestože zde probíhala téměř neustálá válka. Roku 1526 zničil dynastii Lodhi Babur, jeden z následníků Čingischána, a založil království Mubhar. Po roce 1720 začal úpadek, který dokonal šáh Nader z Persie totálním vypleněním města. V dalším století se střídali ve městě nájezdníci, až roku 1803 ovládli většinu Indie vojska Východoindické společnosti. Rebelie v roce 1857 byla tvrdě potlačena a roku 1858 převzala vládu nad Indií Británie. Dillí se stalo hlavním městem samostatné Indie 15. srpna 1947. Od roku 1991 byl založen samostatný správní celek, který zahrnuje Dillí a okolní města.

Památky

Indičtí historici uvádí pouze z Dillí přes 1200 historických budov a 175 národních památek. Ve městě jsou také tři památky UNESCO – věž Qutb Minar z 12. století, Červená pevnost a Humayunova hrobka. Z dalších památek stojí za zmínku největší indická mešita Jama Masjid, Indická brána, historická astronomická observatoř Jantar Mantar či pevnost Purana Qila. Většina návštěvníků si také jistě nenechá ujít proslulý nerezavějící sloup. Ve městě jsou také moderní stavby jako Lotosový chrám či chrám ISKCON. V památníku Raj Ghat se nachází mimo jiné také paměti Mahátmy Gándhího.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *