Bukurešť (rumunsky București, anglicky Bucharest) leží na jihovýchodě Rumunska na řece Dâmbovița. Klima je přechodné mezi kontinentálním a subtropickým, s výraznými rozdíly mezi létem a zimou. V zimě bývají běžné silné mrazy, srážky jsou však nízké, naopak v létě bývají častá horka a zároveň častěji prší.

Obyvatelstvo

Parlament v Bukurešťi

Socialistický parlament v Bukurešťi

Bukurešť1,88 milionu obyvatel, počet obyvatel v posledních dekádách mírně klesá. Přibližně 97 % obyvatel jsou Rumuni, hlavní menšinou jsou Romové, dále Maďaři, Židé, Turci a Číňané. 96 % obyvatel se hlásí k ortodoxnímu křesťanství, další náboženství jsou prakticky bezvýznamná.

Doprava

Bukurešť má dvě mezinárodní letiště a je významným železničním i dálničním uzlem. Dopravu ve městě zajišťuje především metro, které je doplněno hustou sítí městských železnic, tramvají, trolejbusů a autobusů.

Historie města

Oblast města byla střídavě obydlena již od pravěku. O založení města a jeho rané historii se ví velmi málo, pravděpodobně bylo součástí První bulharské říše a roku 1241 dobyto Mongoly. Za první zmínku se považuje rok 1459, kdy ve městě sídlil legendární Vlad III., známější pod městem Drákula. V roce 1476 bylo vypleněno Moldavci, v roce 1554 ovládli oblast Turci a stala se součástí Osmanské říše. Nicméně povstání a střídání vlád bylo poměrně běžné, Bukurešť byla několikrát přepadena Habsburskými vojsky a později také carskou ruskou armádou. Po roce 1828 kontrolovalo oblast Rusko a poté Rakousko, Rumunsko získalo samostatnost v roce 1862. Bukurešť prudce rostla, s krátkou přestávkou během I. světové války v letech 1916-1918, kdy byla okupována Německem. Během II. světové války bylo Rumunsko spojencem Německa, Bukurešť byla těžce poničena bombardováním. Po válce se ujali moci komunisté, v letech 1965-1989 vládl diktátor Nicolae Ceaușescu, který město přebudoval v duchu socializmu. Ještě v 90. letech mělo Rumunsko řadu politických problémů, ale postupně se situace zlepšila a město zase prosperuje.

Památky

Většina historických budov v Bukurešti nepřežila četné války a požáry, zbytek z velké části zvládl zlikvidovat Ceaușescův režim. Nejlépe zachovanou historickou částí je Lipscani, kde se dochovala například středověká krčma Hanul lui Manuc a soud Curtea Veche. Zlatým obdobím výstavby města bylo mezi světovými válkami, kdy vznikla řada významných budov ve stylu Art Nouveau. Z tohoto období pochází například paláce Crețulescu a Cotroseni, kde je sídlo prezidenta. V období komunizmu bylo mnoho historických čtvrtí doslova srovnáno se zemí a přestavěno, tak vznikla například budova parlamentu a řada velkých bytových domů v centru. Po roce 1990 byla zrestaurována řad starých vil i historických budov z předválečného období, některé komunistické stavby byly zbořeny či přestavěny. Vznikla také řada moderních budov, nákupních center a nových obytných komplexů. Například mohutné budovy City Gate Towers či nákupní centra Bukurešť a City Mall.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *