Město Brasília leží v Centrální brazilské vysočině, na náhorní plošině s výškou přes 1100 m n. m. Město má tropické savanovité klima, příjemné teploty během roku se prakticky nemění, pouze v létě prší.

Obyvatelstvo

Parlament v Brasílii

Moderní budova dvoukomorového parlamentu v Brasílii

Samotná Brasília má téměř 2,8 milionu obyvatel, další bydlí v nových satelitních městech okolo. Většinu obyvatel tvoří Brazilci, většinou přistěhovalci z celé země, podíl cizinců je relativně malý. Více než polovina obyvatel jsou míšenci, většina ostatních jsou běloši, ale i aziaté a černoši jsou poměrně významně zastoupeni.

Doprava

Brasília má vlastní mezinárodní letiště, je zde také dálniční uzel a železniční koridor. Město má vlastní metro, které však slouží především ke spojení se satelitními městečky a centru Brasílie se vyhýbá. Samotné město je obsluhováno převážně autobusy a taxíky.

Historie města

V letech 1763 až 1960 bylo hlavním městem Brazílie Rio de Janeiro, ale již roku 1827 navrhoval José Bonifácio vybudování nového hlavního města. Roku 1891 tento plán vstoupil i do ústavy, ale až do roku 1956 zůstalo pouze u plánů. Prezident Juscelino Kubitschek de Oliveira vypsal soutěž na plán výstavby nového města, kterou vyhrál Lúcio Costa. Hlavním architektem byl Oscar Niemeyer a územní plánování provedl Roberto Burle Marx. Brasília byla postavena za neuvěřitelných 41 měsíců, oficiálně bylo město otevřeno 21. dubna 1960. Během krátké doby sem byly přestěhovány všechny důležité úřady a státní instituce, to bylo také příčinou velice rychlého rozvoje a přílivu obyvatel. Mezi jinými úkoly bylo třeba také Brasíliu napojit na dálniční a železniční síť a vybudovat mezinárodní letiště, vše se zdařilo v rekordních časech.

Památky

Přestože je historie města velice krátká, najdeme zde množství zajímavých míst. Jedná se především o řadu moderních staveb a městských celků, díky kterým se Brasília stala jedinečnou památkou UNESCO. Ve městě se nachází řada restaurací a hotelů, krajina je doplněna řadou instalací moderních umělců. V průběhu roku se konají oslavy a festivaly, největší bývají na Vánoce a na Nový rok. Hlavní oblastí vládních budov je Eixo monumental, což je veliký park obklopený budovami ministerstev. Uprostřed Eixo monumental se nachází moderní budova dvoukomorového parlamentu. Na břehu umělého jezera Paranoá se nachází prezidentský palác Palácio da Alvorada, pracovnou prezidenta a exekutivy je Palácio do Planalto. Centrálním náměstím je Praça dos Três Poderes, kde se nachází budovy parlamentu, pracovna prezidenta i Nejvyšší soud. Národní muzeum i Národní knihovna sídlí ve společném Complexo Cultural da República. Rozhodně nelze opomenout ani moderní katedrálu v Brasílii či most Juscelina Kubitcheka.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *