Tallinn (švédsky Lindanäs, někdy česky také Talin) je přístav přibližně uprostřed severního pobřeží Estonska, ve Finském zálivu. Město má vlhké kontinentální klima s výrazným střídáním ročních období. Léta jsou poměrně příjemná, v zimě bývá téměř trvale zamračeno a často sněží či prší.

Obyvatelstvo

Centrum Talinnu v Estonsku

Pohled na historické centrum Talinnu

Tallinn má 430 tisíc obyvatel, Estonci ve městě stěží drží nadpoloviční většinu. Hlavní menšinou jsou Rusové, kteří tvoří plnou třetinu obyvatel, dále Ukrajinci, Finové a Švédové. Plných 22 % obyvatel nemá občanství EU.

Doprava

Tallinn má vlastní mezinárodní letiště, prochází jím evropská dálnice E67 a má přímé železniční spojení do Moskvy. Městskou dopravu zajišťují především autobusy a několik linek trolejbusů a tramvají. Předměstí jsou napojena příměstskou železnicí.

Historie města

Území města bylo osídleno již v prvním tisíciletí a v 10. století bylo město obchodním centrem, první písemná zmínka je až z roku 1154. Roku 1219 se město dostává pod dánskou nadvládu a je budováno mohutné opevnění. V roce 1285 se stává členem Hanzovní ligy, velkým obchodním centrem a je budováno další opevnění a město rozšiřováno. Od roku 1346 přechází město pod správu Řádu německých rytířů a později Livonského řádu. Roku 1525 se město reformuje na luteránské a začínají války o nadvládu nad Estonskem. Roku 1561 bylo uzavřeno spojenectví se Švédskem, ale trvalou moc získali Švédové až roku 1581 po odražení Dánů a Rusů. Roku 1710 dobyli město Rusové a téměř století bylo v úpadku, poté však opět rostlo. V roce 1918 vyhlásilo Estonsko samostatnost, v roce 1940 však bylo obsazeno Sovětským svazem a vzápětí dobyto Wehrmachtem. V roce 1944 obsadil Estonsko opět Sovětský svaz a Tallinn se stal hlavním městem socialistické republiky v rámci SSSR. Samostatnost získalo Estonsko až v roce 1991, poté došlo na mohutný odsun Rusů i postupnou obnovu města.

Památky

Staré město (Vanalinn) je téměř ze dvou třetin zachováno v původní podobě hanzovního města a zachovala se i velká část původního opevnění. Ve starém městě jsou významné kostely Niguliste kirik, Püha Vaimu kirik, Oleviste kirik a klášter Dominikánů. Městu vévodí mohutná gotická radnice, dále jsou významné hanzovní budovy Gildy Sv. Olafa a Velké Gildy. Radniční lékárna (Raeapteek) v Tallinnu funguje nepřetržitě od roku 1415 a je nejdéle fungující lékárnou v Evropě. Na hradním vrchu Toompea stojí Malý hrad (Väike linnus), který je obklopen celou opevněnou čtvrtí tzv. Velkého hradu (Suur linnus). Hrady zahrnují kromě mohutného opevnění také řadu církevních i obytných budov. Dominantou hradu je gotická katedrála Panny Marie, na okraji kopce je jako symbol ruské moci také pravoslavný kostel Alexandra Něvského z 19. století. Mimo centrum se nachází barokní palác Kadriorg, který je dnes sídlem prezidenta.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *