Skopje (makedonsky Скопје) leží na severu Makedonie, na řece Vardar u úpatí horského masivu Jakupica. Město má vlhké subtropické klima, léta bývají poměrně dlouhá a horká, zimy spíše mírné, sníh se málokdy udrží více než několik dní a dlouhodobější mrazy jsou vzácné.
Obyvatelstvo
Skopje má přes 670 tisíc obyvatel, přibližně dvě třetiny tvoří Makedoňané. Hlavní menšinou jsou Albánci, dále Romové, Turci a Srbové. Populace Skopje roste poměrně prudkým tempem. Přibližně dvě třetiny obyvatel se hlásí k ortodoxnímu křesťanství, zbylá třetina k islámu.
Doprava
Skopje má velké mezinárodní letiště a další dvě menší letiště především pro nákladní dopravu. Díky strategické poloze leží město na křižovatce nově vybudovaných dálničních tras a je napojeno i na významný železniční koridor. Doprava ve městě je i přes snahy o zlepšení stále závislá na autobusech a taxi.
Historie města
První trvalé osídlení bylo na území města již několik století před Kristem, v 1. století připadlo tehdejší Scupi Římské říši a stalo se provinčním centrem. Roku 395 připadlo město Byzanstké říši. V roce 518 bylo město prakticky zničeno zemětřesením, byzanstký císař Justinián však město znovu vybudoval. Po několik následujích století bylo Skopje obchodním centrem střídavě Byzantské říše a Bulharů, v 10. století bylo nakrátko hlavním městem První bulharské říše. V 11. století bylo město opět poničeno zemětřesením, o moc se ucházela Byzanc i Srbové a roku 1392 dobyli město Turci a stalo se součástí Osmanské říše. Zpočátku město rostlo a prosperovalo jako nástupní prostor pro útoky dále do Evropy. Od 17. století ale rychle upadalo. V roce 1912 vytlačili Turky Albánci, ale již o rok později byla Makedonie okupována Srby, později Bulhary a nakonec se stala součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. V roce 1941 vstoupila budoucí Jugoslávie do války, ale vzápěti byla obsazena Německem. V roce 1944 osvobodili Makedonii partyzáni společně s Bulharskou lidovou armádou. Až do roku 1991 se Skopje stalo hlavním městem Socialistické republiky Makedonie v rámci Jugoslávie. V roce 1963 bylo Skopje z velké části zničeno silným zemětřesením, některé budovy se obnovují dodnes. Po roce 1991 začalo Skopje opět růst a postupně je obnovováno.
Památky
Jedno z nejstarších památek je římský akvadukt na kraji města, dodnes se zachovalo 55 oblouků a byl po staletí využíván k přívodu vody. Hlavními turistickými atrakcemi jsou byzantský hrad a kamenný most přes řeku Vardar. Z dalších byzantských staveb stojí za zmínku Markův klášter, kostel Sv. Panteleimona a kostel Sv. Demetria. Z tureckého období pochází veliký Starý bazar, poblíž kterého stojí velké mešity Mustafa paši a Isa beje. Nachází se zde také kryté turecké tržiště bezisten, turecké lázně, Hodinová věž a středověké turecké hostince Kapan An a Suli An. Skopje je rodištěm Matky Terezy, která zde má mnoho soch a od roku 2009 i vlastní muzeum.
Další články z rubriky
- Hlavní město Nizozemska – Amsterdam
- Hlavní město Skotska – Edinburgh
- Hlavní město Turecka – Ankara
- Hlavní město Švýcarska – Bern
- Hlavní město Portugalska – Lisabon
- Hlavní město Norska – Oslo
- Hlavní město Itálie – Řím
- Hlavní město Bulharska – Sofie
- Hlavní město Estonska – Tallinn
- Hlavní město Belgie – Brusel
- Hlavní město Albánie – Tirana
- Hlavní město Běloruska – Minsk
- Hlavní město Dánska – Kodaň
- Hlavní město Švédska – Stockholm
- Hlavní město Řecka – Athény
- Hlavní město Lotyšska – Riga
- Hlavní město Makedonie – Skopje
- Hlavní město Rumunska – Bukurešť
- Hlavní město Španělska – Madrid
- Hlavní město Chorvatska – Záhřeb
- Hlavní město Irska – Dublin
- Hlavní město Německa – Berlín
- Hlavní město Litvy – Vilnius
- Hlavní město Rakouska – Vídeň
- Hlavní město Ruska – Moskva
- Další články z rubriky 'Evropa' »