Tokio (anglicky Tokyo) je prefektura a zároveň obří megalopole na jihovýchodě ostrova Honšú, zahrnuje také ostrovy Izu a Ogasawara. Tokio jako město je pouze jedna z mnoha částí současné prefektury a nemá jasně vymezené hranice. Město má humidní subtropické klima, léto bývá horké s četnými srážkami, v zimě je výrazně chladněji, ale mrazy bývají slabé, pokud vůbec.

Obyvatelstvo

Císařský palác v Tokiu, Japonsko

Historický císařský palác

Současné tzv. Velké Tokio je největší megalopolí na světě s téměř 40 miliony obyvatel. Samotné „město“ Tokio má okolo 13 milionů obyvatel, jejich počet však silně závisí na definici městských hranic. Hlavními menšinami jsou v tokiu zejména Číňané, Korejci, Filipínci a Američané.

Doprava

Tokio má mezinárodní letiště Narita a několik menších letišť s vnitrostátní přepravou. Hlavním dopravním prostředkem jsou především špičkové vlaky, které v megalopoli plynule navazují na hustou síť nadzemních městských vlaků a metra. Dopravu do méně vytížených oblastí doplňují autobusy a tramvaje, na jednotlivé ostrovy také jezdí trajekty.

Historie města

Tokyo bylo původně jen rybářkou vesnicí jménem Edo, která se postupně rozrůstala a ve 12. století již to bylo ohrazené město. V roce 1459 byl postaven hrad, který se od roku 1590 stal sídlem Tokugawy. Ten se roku 1603 stal šógunem a faktickým vládcem Japonska, přestože císař dál sídlil v Kyótó. Panování šógunů skončilo až roku 1866 a roku 1869 se císař Meiji přestěhoval do paláce v Edo, který se tak stal císařským palácem. Na počátku 20. století již fungovalo Tokio jako urbanistické centrum u hlavního nádraží, kolem kterého byly budovány nadzemní vlaky obsluhující město. Přestože byly později vybudovány dálnice a mnohaproudové silnice, zůstává železnice dodnes páteřní dopravou. První těžkou ranou městu bylo mohutné zeměstřesení v roce 1923, kdy zemřelo přes 140 tisíc lidí a město bylo těžce poničeno. Obnovené části neměly dlouhého trvání, protože na konci 2. světové války byla polovina města prakticky zcela zničena. Město bylo zcela přestavěno a roku 1964 hostilo Olympijské hry, další bude hostit v roce 2020.

Památky

Většina historických budov ve městě nepřežila četná zemětřesení, americké bombardování a následnou přestavbu celého města. Z původních památek jistě nelze vynechat dodnes využívaný císařský palác a nejstarší japonskou zahradu Koishikawa z roku 1600. Mezi známé chrámy patří především Zójoji a Sensó-ji z roku 645. Z moderních budov stojí za zmínku Tokijské kongresové centrum, Palác Imperial, hala Asahi Beer, Duhový most či NTT Docomo Yoyogi. Tokio má také dvě významné vyhlídkové věže, Tokyo Tower a pak novou televizní věž Tokyo Skytree, která má 634 m a je jednou z nejvyšších staveb světa.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *