Washington D. C. (District of Columbia) leží na řece Potomac, nedaleko východního pobřeží USA. Washington má vlastní samosprávu, nepodléhá žádnému ze států v USA. Klima je vlhké subtropické, v létě bývá teplo a vlhko, v zimě bývá běžný sníh.

Obyvatelstvo

Kapitol ve Washingtonu

Budova Kapitolu ve Washingtonu

V samotném Washingtonu D. C. žije přibližně 650 tisíc lidí, během týdne zde však fakticky pracuje přes milion osob. Washington navíc není samostatným městem, ale spíše městem ve městě – celá metropolitní oblast má téměř 6 milionů obyvatel. Pouze třetina obyvatel jsou běloši, více než polovina černoši a přibližně 10 % hispánci. Většina obyvatel se hlásí ke křesťanství.

Doprava

Hlavním dopravním prostředkem ve městě je metro, které je doplněno autobusovými linkami. Dále zde fungují příměstské vlaky, město je samozřejmě napojeno i na železniční a dálniční síť. Washington je napojen na tři letiště, nejznámější je především Dullesovo mezinárodní letiště. Kolem samotného centra města je však 17 mil široká bezletová zóna, která je hlídána vojenským letectvem.

Historie města

Oblast byla poprvé kolonizována v 17. století, kdy zde sídlili původní Algonkinští Indiáni. Území později patřilo státům Maryland a Virginie, roku 1790 však byla oblast Washington D. C. vyňata z jejich území výměnou za úhradu válečných dluhů. Po předchozích problémech se vláda USA shodla na nutnosti založit hlavní město mimo pravomoc jednotlivých států, proto dodnes podléhá vláda ve Washingtonu přímo kongresu USA. Město bylo postaveno na základě vítězného návrhu architekta Pierre L’Enfanta, ve skutečnosti však většinu výstavby řídil Andrew Ellicott. Od roku 1800 ve městě úřadovala vláda, již roku 1814 byl Washington silně poničen britskými vojsky. Město se rozmáhalo postupně, zejména po roce 1861 byl velmi významný příliv osvobozených otroků, který vedl k prudkému nárůstu chudinských oblastí. Roku 1865 došlo ve Fordově divadle k vraždě Abrahama Lincolna. Koncem 19. a začátkem 20. století prodělalo město velmi rozsáhlou modernizaci a přestavbu, ovšem také za cenu bankrotu. Průběžně bylo také připojeno další území, část území však byla také navrácena Virginii. V roce 1968 byl ve městě zavražděn Martin Luther King, následné mohutné nepokoje musela zklidnit až armáda a oprava škod trvala přes 20 let. 11. září 2001 došlo k nárazu údajně teroristy uneseného letadla do Pentagonu, ovšem o skutečném průběhu tohoto teroristického útoku se dodnes vedou zuřivé spory.

Památky

Z hlavních památek jistě nelze opomenout sídlo amerického kongresu na Kapitolu, sídlo prezidenta v Bílém domě a pověstný 169 m vysoký obelisk Washingtonova památníku. Obelisk je s kapitolem spojen míli dlouhou třídou National Mall, kterou lemuje řada institucí. Mezi jinými také mnoho budov slavného a obrovského muzea Smithsonian Institute. Za jednu z nejhezčích a největších na světě je považována historická Knihovna kongresu. Ve městě nalezneme také Jeffersonův a Lincolnův památník a slavná Arlingtonský hřbitov, kde je pochován i J. F. Kennedy. Ve městě je řada historických budov s typickou novoklasicistní či Viktoriánskou architekturou.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *