Ottawa leží na jihovýchodě provincie Ontario na jižním břehu řeky Ottawy, sousedí s městem Gatineau na druhém břehu, který patří provincii Quebec. Města Ottawa a Gatineau tvoří dohromady National Capital Region (NCR), přestože leží ve dvou provinciích. Klima je vlhké kontinentální, v létě bývá teplo a častěji prší, zima je delší a velmi chladná.

Obyvatelstvo

Kanadský parlament v Ottawě

Budova parlamentu na Parliament Hill

Ottawa má přibližně 880 tisíc obyvatel, dohromady s Gatineau má celá metropolitní oblast přes 1,2 milionu obyvatel. Město je výrazně multinárodnostní, přes 20 % obyvatel se ani nenarodilo v Kanadě. Oficiálními jazyky jsou angličtina a francouzština. Většina obyvatel se hlásí ke křesťanství.

Doprava

Ottawa má vlastní mezinárodní letiště a dvě další vnitrostátní letiště. Město leží na křižovatce dálnic a má vlastní železniční koridor. Městská doprava je realizována převážně autobusy, částečně také městským vlakem, který je momentálně významně rozšiřován. Specialitou Ottawy je velmi dobrý přístup k cyklistům, kteří mají vlastní cyklistické koridory a chráněné cyklostezky.

Historie města

Prvním Evropanem na území Ottawy byl roku 1610 Étienne Brûlé, který putoval po řece. První osada na území dnešního Gatineau byla Wrightsville roku 1800, osídlení na území Ottawy vzniklo až roku 1826 pod názvem Bytown. Ottawa byla dřevařským městem, nejdříve se dřevo přepravovalo po řece, později i po železnici. Od roku 1855 se Ottawa stala městem. Roku 1857 zvolila královna Viktorie Ottawu za hlavní město Kanady. Důvodů bylo několik, především však spory mezi anglickým a francouzským obyvatelstvem. Ottawa leží stejně daleko od Quebecu a Toronta, navíc leží na hranici mezi anglicky a francouzsky mluvícími provinciemi. V druhé polovině 19. století byla vystavěna řada vládních budov a byla významně rozšířena železnice. Roku 1900 byla část města vážně poškozena požárem, který zničil zejména dřevařský průmysl na břehu řeky a část obytných budov. Roku 1940 byl Jacques Greber pověřen projektem přestavby města, dnešní podoba města je z velké části výsledkem jeho plánů. Byly vybudovány dopravní koridory a parky, železnice byla odsunuta z centra města. V druhé polovině 20. století zažila Ottawa prudký boom, roku 2001 bylo město zcela sjednoceno zrušením samostatných městských částí.

Památky

Město je velmi mladé a tomu odpovídá i stáří většiny památek, obvykle se jedná o romantické, novoklasicistní a novogotické stavby. Památkou UNESCO je plavební kanál Rideau, který je dodnes funkční a zároveň je nejstarším plavebním kanálem v celé Americe. Mezi další významné památky patří především budova parlamentu a její 92 m vysoká Peace tower. Z dalších staveb stojí za návštěvu zámeček Château Laurier, sídlo premiéra Langevin Block a historické budovy Central Chambers a Laurier House. V Ottawě je také řada muzeí, z největších to jsou Canadian Museum of Nature, Canadian Museum of History a válečný památník Canadian War Museum.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *