Hanoj (Hà Nội) je hlavním městem Vietnamu. Leží na severu země na Rudé řece, přibližně 90 km od pobřeží moře. Město má přímořské subtropické klima, v létě je hodně teplo a deštivo, v zimě je chladno a mlhavo či zataženo, srážek je ale výrazně méně.

Obyvatelstvo

Mauzoleum Ho Či Mina

Hanojské Ho Či Minovo mauzoleum

V Hanoji žije přes 7 milionů obyvatel, ovšem tento počet silně závisí na pojetí rozlohy města, které průběžně přechází v obrovskou aglomeraci. Do města neustále proudí velké množství přistěhovalců z venkova a tento trend spíše sílí. Množství cizinců je však naprosto minimální, 98 % populace tvoří Vietnamci. Pouhých 3,5 % obyvatel se hlásí k nějaké církvi, převládají křesťané nad buddhisty.

Doprava

Hanoj má vlastní mezinárodní letiště Noi Bai, další letiště by mělo být dostavěno v roce 2015. Město je také výchozím bodem severojižní vlakové trasy Reunification Express do Ho Či Minova Města, která má přes 1700 km. Infrastruktura města je bohužel v poměrně neutěšeném stavu, mnoho městských částí bylo vystavěno před více než stoletím. Velmi oblíbenými dopravními prostředky jsou proto motocykly, případně kola. Využít lze i veřejných autobusových linek či taxíků, ovšem zácpy jsou naprosto běžné.

Historie města

První osídlení pochází již z dob před 5000 lety, první trvalé sídlo však vzniklo až 200 let před Kristem. Krátce poté převzali vládu nad oblastí Číňané, kteří zde byli okolo tisíce let. Tehdejší město Songping bylo hlavním městem celé provincie. Došlo také na postupnou výstavbu významných pevností, které se však nedochovaly. Od roku 1010 se vlády ujala dynastie Lý, hlavní centrum se několikrát stěhovalo v rámci dnešní provincie a mnohokrát se přejmenovalo. Název Thăng Long se někdy používá dodnes. Roku 1408 došlo k čínské invazi, avšak tentokrát na krátkých 20 let. Roku 1873 začali Vietnam okupovat Francouzi, od roku 1887 se Hanoj stává hlavním městem Francouzské Indočíny. V letech 1940-45 okupovali Hanoj Japonci, po válce se ujala vlády Vietnamská vláda pod vedením Ho Či Mina. Francouzi nicméně zemi opět obsadili roku 1946 a začal dlouhý konflikt. Od roku 1954 je Hanoj hlavním městem Severního Vietnamu, nicméně až v roce 1976 byla země doopravdy sjednocena.

Památky

Počátkem 20. století tvořilo centrum Hanoje pouhých 36 ulic, většina je dodnes zachována ve Staré čtvrti. Je zde také Pagoda jednoho pilíře, Vlajková věž a byly zde objeveny pozůstatky 900 let staré Hanojské citadely. V Hanoji je množství jezer, Mečové jezero je spjato s místní legendou a také se zde nachází množství klášterů. Francouzské koloniální období se na městě také výrazně podepsalo, dodnes lze například obdivovat budovu opery, národní banky, prezidentský palác, kostel Sv. Josefa či hotel Metropol. Město má také řadu velkých muzeí, především zaměřených na různé druhy umění, ale také známé Ho Či Minovo mauzoleum.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *