Riga (lotyšsky Rīga) leží přibližně uprostřed země, pří ústí řeky Daugavy do Baltského moře. Město má vlhké kontinentální klima se studenými zimami a mírnými léty.

Obyvatelstvo

Památník svobody v Rize

Památník svobody v Rize

Riga má přibližně 640 tisíc obyvatel, téměř o třetinu méně než v roce 1991. Lotyši tvoří 46 % populace a jen těsně převládají nad Rusy, kterých je 40 %. Další menšiny tvoří především Bělorusové a Ukrajinci.

Doprava

Riga má vlastní mezinárodní letiště a jedno menší vnitrostátní letiště. Městem prochází významné evropské silniční tahy E22 a Via Baltica, železniční spojení vede do Ruska a Běloruska. Z přístavu vyplouvají trajekty do řady dalších měst. Městská hromadná doprava je zajištěna především autobusy, tramvajemi a trolejbusy.

Historie města

První známé osídlení Livů pochází již z 2. století, počátkem středověku město hojně využívali Vikingové jako obchodní centrum a po řece putovali daleko do vnitrozemí. V roce 1198 dopadla snaha o násilné rozšíření křesťanství do Lotyšska katastrofou, proto byla roku 1200 realizována odvetná křížová výprava, vládcem Rigy se stal biskup Albert. Za jeho vlády byla Riga značně rozšířena a obchodně velmi posílila. Od roku 1282 byla Riga členem Hanzovní ligy, v roce 1522 po jejím oslabení přešlo město k luteránství. Po krátkou dobu byla Riga svobodným městem, poté se stala součástí Litevského velkoknížectví. V roce 1621 ovládli Rigu Švédové, o století později ji dobylo Rusko a Lotyšsko bylo na dlouho autonomní součástí Ruska. V roce 1917 obsadili Rigu Němci, ale od 18. listopadu 1918 byla Riga hlavním městem nově vzniklého nezávislého Lotyšska. V roce 1940 obsadil Lotyšsko Sovětský svaz, vzápěti však byl vytlačen Wehrmachtem. V roce 1944 dobyli Sověti Lotyšsko zpět a po II. Světové válce bylo jednou ze socialistických republik. Plnou samostatnost získalo až v roce 1991.

Památky

Historické centrum města tvoří především Stará Riga (Vecrīga). Na Katedrálním náměstí (Doma laukums) stojí románský Rižský dóm (Rīgas Doms) z roku 1211. Nedaleko dómu se na břehu řeky nachází Rižský hrad, který postavili křižáci. V současnosti slouží jako sídlo prezidenta a muzeum. V centru stojí také kostely Sv. Petra (Pēter baznīca), Sv. Jana (Jāna baznīca) a Sv. Jakuba (Jēkaba baznīca). Posledním zachovaným zbytkem městského opevnění je Prašná věž (Pulvertornis). Velmi zajímavý je Dům černohlavců (Melngalvju nams), současný dům však je replikou původní stavby, která byla zničena během II. světové války. Z dalších historických budov stojí za zmínku Tři bratři, Malý cechovní dům a Velký cechovní dům a Kočičí dům (Kaķu māja). V parku na okraji Starého města stojí Památník svobody (Brīvības piemineklis). Riga má největší množství budov ve stylu art nouveau, většina z 800 budov se nachází v těsném okolí Starého města.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *