Ankara leží uprostřed Turecka, již v azijské části, ve výšce přibližně 900 m n. m. Město má výrazně kontinentální klima s typickými horkými léty, studenými zimami a velkým kolísáním teplot ve dne a v noci. Srážky jsou mírné a obvykle prší hlavně na jaře a na podzim.
Obyvatelstvo
Současná Ankara má přes 5 milionů obyvatel, přestože byla původně plánována pouze pro desetinu. Drtivou většinu obyvatel tvoří Turci, hlavní menšinou jsou Kurdové a méně potom další národy. Většina obyvatel jsou muslimové, další vyznání tvoří pouhé desetiny procent z populace.
Doprava
Ankara má vlastní mezinárodní letiště, díky centrální poloze je také hlavním dopravním uzlem pro celé Turecko. Z Ankary vede několik dálnic i železničních koridorů do dalších velkých měst. Doprava ve městě je zajišťována především metrem, městskými vlaky a autobusy.
Historie města
Prvními obyvateli Ankary byli Hattité již před 4000 lety, později je vystřídali Peršané. Ankara vyla v roce 333 před Kristem dobyta Alexandrem Velikým, později se jí zmocnili Keltové a na přelomu letopočtu se stala součástí Římské říše. Město s názvem Ancyra bylo významným obchodním a kulturním centrem, v 5. století plynule přešlo pod byzantskou nadvládu. V 11. století získali město Turkové, ve 13. století bylo dobyto mongolskými nájezdníky. Ani ne po sto letech však město získala Osmanská říše a udržela si jej až do I. světové války. Velká část říše měla být rozdělena evropským mocnostem, ale v letech 1920-23 došlo na protesty a válku za tureckou nezávislost. 29. října 1923 se Turecko osamostatnilo a Ankara se stala hlavním městem. Bezvýznamné město v centru státu díky přesunům obyvatel během 25 let zdesateronásobilo svou populaci. Další imigrace však ještě zrychlila a původní centrálně plánované město podlehlo prudkému a neřízenému rozvoji. Chudinské čtvrtě však již byly z většiny přestavěny na moderní sídliště a parky.
Památky
Hlavním lákadlem je jistě Ankarská citadela, kterou založili již Keltové a později významně rozšířili Římané. Část opevnění dodnes stojí a v historickém centru je řada historických budov z různých období. Hojně navštěvované jsou také Atatürkovo mauzoleum, Etnické muzeum a Muzeum Anatolijských civilizací. Z římského období pochází chrám Momentum Ancyranum, zbytky římského divadla a lázní a nedávno objevený úsek římské cesty. Největší mešitou je moderní Kocapete, postavená v Osmanském stylu v druhé polovině 20. století, nejstarší mešitou je Alaedinova mešita již z 12. století. Lákadlem pro turisty jsou také moderní nákupní centra Armada a Karum, vyhlídku na město si můžete užít z otočné restaurace ve vyhlídkové věži Atakule. Z moderní doby pochází také Památník vítězství a velká socha Atatürka.
Další články z rubriky
- Hlavní město Nizozemska – Amsterdam
- Hlavní město Skotska – Edinburgh
- Hlavní město Turecka – Ankara
- Hlavní město Švýcarska – Bern
- Hlavní město Portugalska – Lisabon
- Hlavní město Norska – Oslo
- Hlavní město Itálie – Řím
- Hlavní město Bulharska – Sofie
- Hlavní město Estonska – Tallinn
- Hlavní město Belgie – Brusel
- Hlavní město Albánie – Tirana
- Hlavní město Běloruska – Minsk
- Hlavní město Dánska – Kodaň
- Hlavní město Švédska – Stockholm
- Hlavní město Řecka – Athény
- Hlavní město Lotyšska – Riga
- Hlavní město Makedonie – Skopje
- Hlavní město Rumunska – Bukurešť
- Hlavní město Španělska – Madrid
- Hlavní město Chorvatska – Záhřeb
- Hlavní město Irska – Dublin
- Hlavní město Německa – Berlín
- Hlavní město Litvy – Vilnius
- Hlavní město Rakouska – Vídeň
- Hlavní město Ruska – Moskva
- Další články z rubriky 'Evropa' »