Stockholm leží na jihovýchodě Švédska, mezi pobřežím Baltského moře a jezerem Mälaren. Město má vlhké kontinentální klima s výrazným střídáním ročních období, prudké výkyvy teplot jsou však vzácné. Doba denního svitu je v průběhu roku výrazně proměnlivá.

Obyvatelstvo

Staré město ve Stockholmu

Gamla Stan s Německým kostelem ve Stockholmu

Stockholm má přes 900 tisíc obyvatel, celá metropolitní oblast však má okolo 2,2 milionu obyvatel, což je téměř čtvrtina celé Švédské populace. Přibližně 27 % obyvatel města jsou imigranti, nejvíce je Finů, Iráčanů a Íránců.

Doprava

Stockholm má vlastní mezinárodní letiště, železniční koridory vedou do Oslo a Kodaně. Městský okruh je křižovatkou dálnic E8, E18 a E20. Z přístavu vyplouvají trajekty do řady okolních měst. Město má nejdražší systém MHD na světě. Páteří je samozřejmě metro, které je napojeno na několik různých typů městských železnic a doplněno hustou sítí autobusů. Ve městě také operují lodní linky.

Historie města

První vikingské osídlení zřejmě pochází už z počátku 11. století, první písemné zmínky o městě jsou však až z roku 1252. Ve 13. až 15. století byl Stockholm významným přístavem a obchodním městem, které ovládala Hanzovní liga. Švédsko bylo součástí Kalmarské unie, první snahy o samostatnost nastaly již v 15. století. Silné protesty v roce 1520 byly krvavě potlačeny, ale již 1523 se moci chopil Gustav Vasa a bylo ustanoveno samostatné Švédské království. Roku 1634 se Stockholm stal hlavním městem. V 17. století bylo Švédsko evropskou velmocí, nakonec však ztratilo řadu dobytých území a v 18. století stagnovalo. Stockholm však opět získal na významu v 19. století a prudce rostl jako průmyslové město a významný přístav, což pokračovalo i během 20. století. Světové války neměly na město zásadní vliv. Zejména v druhé polovině 20. století se město postupně více přesunulo od masivního průmyslu k moderním technologiím, přesto průmyslové oblasti a sídliště tvoří značnou část města.

Památky

Staré město (Gamla Stan) se nachází na ostrůvcích, kde bylo původní centrum. Nejstarší dům ze 13. století je Riddarholmskyrkan. Původní palác byl zničen požárem, proto byl v 17. století postaven nový Královský palác. Další významné zámky a paláce jsou Bonde, Tessin a Oxenstierna. Ze 13. století pochází také základy barokně přestavěného kostela Storkyrkan, ve Starém městě stojí kostel Tyska kyrkan. Z první poloviny 20. století pochází budova radnice, Stockholmská národní knihovna či park Skogskyrkogården. Zajímavostí je také Jumbohostel v blízkosti letiště, který vznikl přestavbou vyřazeného Boeingu 747-200. Z muzeí jistě stojí za zmínku Národní muzeum s vynikající kolekcí vzácných obrazů (mnohdy ukořistěných během Třicetileté války) a muzeum Vasa. Významné kulturní akce se pořádají především v Královském dramatickém divadle a v Královské švédské opeře. Dodnes je v provozu také Stará synagoga.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *