Amsterdam leží na severu Nizozemska u pobřeží Severního moře, velká část města leží pod hladinou moře a je odvodňována systémem kanálů. Klima je mírné přímořské, zimy jsou spíše mírné a bez silných mrazů, léto je teplé. Přeháňky a mlhy jsou běžné po celý rok.

Obyvatelstvo

Královský palác v Amsterdamu

Královský palác v Amsterdamu na náměstí Dam

Amsterdam má přes 800 tisíc obyvatel, město je výrazně multikulturní a multinárodnostní. Přibližně polovinu tvoří Holanďané, zbytek jsou Vlámové, Francouzi, Belgičané a řada obyvatel bývalých kolonií. Jen asi třetina obyvatel se hlásí k nějaké víře, křesťané těsně vedou nad muslimy.

Doprava

Amsterdam má mezinárodní letiště Schipol a je napojen na železniční koridor i dálniční systém. Dopravu ve městě zajišťuje především metro, tramvaje a autobusy. Nizozemskou klasikou je hojné využívání kol a husté sítě cyklostezek. Na kanálech jezdí i lodní linky, z mořského přístavu pluje řada trajektů do okolních přístavů.

Historie města

Oblast Amsterdamu byla osídlena zřejmě již okolo 10. století, větší význam však získává až koncem 13. století. Ve 14. století získává Amsterdam městská práva a prosperuje díky obchodu s hanzovními městy. Rozšiřování města však bylo obtížné kvůli nutnosti odvodňování a pracné výstavbě kanálů. V 16. století se obyvatelé Nizozemska vzbouřili proti španělské nadvládě a založili republiku. Díky vysoké toleranci došlo k mohutné imigraci například židů, francouzských Hugenotů a dalších utlačovaných menšin z celé Evropy. V 17. století se Amsterdam stal nejbohatším městem Evropy, mohutným obchodním centrem a základnou pro koloniální výboje. V 18. století se však Nizozemí dostalo do války s Británií a postupně ztrácelo svůj význam, během Napoleonských válek bylo dokonce připojeno k Francii. Po porážce Napoleona bylo s pomocí Británie založeno Nizozemské království. Koncem 19. století začal Amsterdam opět prosperovat, mimo jiné díky vybudování kanálu k Rýnu. Během I. světové války se Nizozemsko udrželo neutrální, ale během II. světové války bylo bleskurychle obsazeno Německem.

Památky

Památkou UNESCO je systém odvodňovacích kanálů z počátku 17. století zvaný Grachtengordel. Čtyři hlavní kanály v centru města se nazývají Herengracht, Keizersgracht, Prinsengracht a Singelgracht. Nejstarší budovou města je Oude Kerk z roku 1306, nejstarší dřevěnou budovou het Houten Huys z roku 1425. Většina dřevěných domů byla později přestavěna v renesančním stylu, známý je zejména kostel Westerkerk. Zlaté období města zanechalo řadu barokních skvostů, například královský palác či náměstí Dam. Až z gotiky pochází historická budova váhy, která byla centrem obchodu. Vynechat jistě nelze ani muzeum umění Rijksmuseum s mnoha obrazy vlámských a nizozemských mistrů, Muzeum Van Gogha, Rembrandtův dům Rembrandthuis či dům Anny Frankové.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *