Řím (italsky Roma, anglicky Rome) leží přibližně ve středu Itálie, nedaleko západního pobřeží. Město leží na řece Tibera, uvnitř města leží městský stát Vatikán. Řím má středomořské klima, s teplými a suchými léty a mírnými zimami.

Obyvatelstvo

Antické Koloseum v Římě

Antické Koloseum je jediným stojícím divem světa

Samotné město má okolo 2,8 milionu obyvatel, celá metropolitní oblast však přesahuje 4 miliony obyvatel. Přibližně 90 % obyvatel jsou Italové, menšiny tvoří především Rumuni, Poláci, Ukrajinci, Albánci, Filipínci a další. Výrazně převládající je římsko-katolická víra.

Doprava

Řím má velké mezinárodní letiště a další dvě menší letiště, je také ústřední křižovatkou italských dálnic a železnice. Díky paprskovité síti hlavních tras je Řím permanentně ve stavu dopravních problémů. Hromadná doprava ve městě závisí z velké části na nedostatečné síti metra, která je doplněna hustou sítí autobusů, tramvají a městských vlaků.

Historie města

Podle pověstí byl Řím založen 21. dubna 753 před Kristem, původně mu vládli Etruskové a až roku 509 před Kristem se stal Římskou republikou. Ta rychle zabírala Apeninský poloostrov a následně i další území. Po vládě řady různých vládců se prvním císařem stává Augustus, za jehož života se narodil i Ježíš Kristus. Augustus započal s velkolepou přestavbou města, řada památek pochází z tohoto či pozdějšího období. Později vliv Říma upadal, až Konstantin Veliký přenesl ve 4. století sídlo říše do Konstantinopole. V roce 410 vyplenili Řím Vizigóti, v roce 455 Vandalové, nadále město udržovali pouze papežové. Papežský úřad přesídlil v letech 1309-1377 do Avignonu. Obnova téměř zničeného města započala ve velkém stylu až za papeže Mikuláše V., který nechal postavit řadu renesančních památek. Za Papežského státu následně město vzkvétalo a byla postavena řada renesančních i barokních skvostů. V roce 1870 proběhlo v Itálii národní osvobození a italská armáda obsadila město. V roce 1923 ovládl Itálii Benito Mussolini, který se stal roku 1925 diktátorem a později spojencem Hitlera. V roce 1929 byl vyčleněn Vatikán jako samostatný stát uvnitř hranic Říma. Itálie byla během II. světové války dobyta spojeneckými vojsky, od roku 1946 se stala samostatnou republikou. V roce 1960 hostil Řím Letní olympijské hry.

Památky

Nejznámější památkou Říma je nepochybně Koloseum, najdeme zde však tisíce dalších zajímavých míst. V historickém centru se nachází také antické pozůstatky Forum Romanum, Trajánovo tržiště, Pantheon, Trajánův sloup, Andělský hrad či Caracallovy lázně. Často se zapomíná na raně křesťanské stavby jako byly kostely Santa Maria Maggiore a San Paolo Fuori le Mura. Řím byl kolébkou renesance, největší chloubou je náměstí Piazza del Campidoglio na vrcholu Kapitolu, kde Michelangelo postavil řadu paláců. Na Kapitol vedou dlouhé schody, v palácích v současnosti sídlí řada muzeí. V renesančním období byla vybudována také řada paláců jako Palazzo del Quirinale (nyní sídlo prezidenta), Palazzo Chigi (sídlo premiéra), Palazzo Venezia, Palazzo Farnese a Palazzo Barberini. Během renesance a baroka také vznikla řada náměstí jako jsou Piazza Navona, Piazza di Spagna, Campo de‘ Fiori, Piazza Venezia a řada dalších. Náměstí jsou často zdobeny obelisky, sochami a fontánami. Mezi nejznámější patří Fontana di Trevi, Fontana dei Quattro Fiumi a Fontana della Barcaccia. Řím je pokladnicí kostelů, nejstarší je Santa Maria in Trastevere, mezi významné patří například Lateránská bazilika, Santi Quattro Coronati, Santa Prassede a mnoho dalších.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *