Oslo je významný přístav v Oslofjordu a hlavní norské město na jihu země. Součástí města je také 40 ostrovů a 343 jezer. Oslo má vlhké kontinentální klima, kolísání teplot je nižší jak ve střední Evropě, ale roční období jsou výrazná. Díky vysoké zeměpisné šířce se v průběhu roku mění délka denního svitu od 18 hodin v létě po pouhých 6 hodin v zimě.

Obyvatelstvo

Opera v Oslo

Moderní budova opery v Oslo

Samotné Oslo má přibližně 620 tisíc obyvatel, tzv. Velké Oslo včetně přidružených předměstí má téměř milion obyvatel. Přibližně 70 % obyvatel tvoří Norové, největší menšinou jsou Pakistánci, dále Švédi, Somálci a Poláci. Norsko má poměrně liberální podmínky pro imigraci, proto zejména v Oslu a okolí neustále přibývá přistěhovalců.

Doprava

Oslo má mezinárodní letiště, je také významným přístavem a vyplouvá z něj řada trajektů do okolních zemí. Město je napojeno na železniční koridory, včetně rychlostního na sever Norska. Přes vnější obchvat města prochází dálnice E6 a E18. Hromadná doprava je řešena především metrem a dále sítí tramvají, městských vlaků a autobusů.

Historie města

Oslo podle pověstí založil král Harald III. v roce 1048, ale byly nalezeny i zřetelně starší archeologické pozůstatky osídlení. Hlavním městem se Oslo stalo až za Haakona V., který ve městě trvale sídlil a nechal zbudovat pevnost Akershus. Po jeho vládě se však město dostalo pod vliv Hanzovní ligy a brzy se stalo součástí Dánsko-Norské unie, která přetrvala v různých podobách až do roku 1814. Město bylo několikrát těžce vypleněno a postihly jej četné požáry. V roce 1624 bylo téměř zničeno, král Kristián IV. nechal proto město prakticky znovu vybudovat blízko pevnosti Akershus, od té doby mělo na několik staletí jméno Christiania. V 18. století město značně zbohatlo díky stavbě lodí a obchodu. V roce 1811 byla zbudována univerzita a po celé 19. století pokračovala intenzivní výstavba. Roku 1814 se také tehdejší Christiania stala hlavním městem samostatného Norska, od roku 1925 se město jmenuje Oslo. Světových válek se Norsko prakticky neúčastnilo a nebylo proto nijak zvlášť zasaženo. V roce 1952 byly v Oslo Zimní olympijské hry.

Památky

Z velkých paláců městu jistě vévodí mohutná pevnost Akershus a také výrazně novější Královský palác. Velkým lákadlem jsou legendární muzea Fram, Kon-tiki, a muzeum vikingských lodí Vikingskipshuset. V centru města se nachází velký park Vigelandsparken s 214 sochami od Gustava Vigelanda. Mezi další navštěvovaná místa patří Norský parlament, budova radnice se zvonkohrou či starý přístav. Z moderní architektury vyniká především velmi netradiční budova opery, ale také Muzeum moderního umění. Milovníci sportu jistě nemohou vynechat ani areál Olympijských her, nejznámější je skokanský můstek Holmenkollen.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *