Bern (francouzsky Berne, italsky Berna) leží západně od středu Švýcarska na řece Aare. Město leží v údolí na úpatí Bernských Alp. Klima je mírné středoevropské, s výrazným střídáním ročních období, teplými léty a studenými zimami.

Obyvatelstvo

Katedrála Bern Minster, Švýcarsko

Katedrála Bern Minster v historickém centru města

Samotný Bern je velmi malý, má pouhých 130 tisíc obyvatel. Širší aglomerace okolo Bernu zahrnuje přibližně 350 tisíc obyvatel. Přibližně čtvrtinu obyvatel tvoří imigranti, převážně ze zemí EU. Většina obyvatel hovoří německy, velká část také francouzsky a italsky. Populace Bernu již několik let mírně klesá.

Doprava

Město má menší vnitrostátní letiště, mezinárodní letiště jsou v Curychu, Ženevě a Basileji, která jsou s Bernem spojena dálnicemi a železnicí. Dopravu ve městě zajišťují městské železnice S-bahn, tramvaje, trolejbusy a autobusy. Centrum je malé a všude se dá dostat pěšky.

Historie města

Osídlení území města zřejmě až do 10. století neexistovalo, v blízkosti však byly osady keltů a později římský tábor. Bern byl založen až koncem 12. století Bertholdem V., po jeho smrti se stal svobodným městem. Ve 14. století se stal součástí Švýcarské konfederace a dobyl další území. Začátkem 15. století byla po velkém požáru valná část města přestavěna, velká část historického centra se zachovala dodnes. Město se postupně rozšiřovalo a opevňovalo, díky silné imigraci stále rostlo. V roce 1798 byla oblast dočasně obsazena francouzskými revolučními vojsky. Začátek 19. století znamenal pro Bern další územní zisky, v roce 1848 se stal federálním městem a centrem nové Švýcarské federace. Bern velmi prosperoval ze švýcarské neutrality, díky tomu se vyhnul oběma světovým válkám a stal místem řady kongresů a jednání. Po dlouhá období zde žila řada světových osobností, mezi jinými například Anna Fjodorovna, Lenin, Trockij či Einstein.

Památky

Historické centrum města na meandru řeky Aare je vyhlášeno památkou UNESCO. Se zbytkem města je centrum spojeno třemi mosty, nejznámější je železný most Kornhausbrücke. V centru města se nachází celkem 6 km podloubí, budova historické radnice, stará sýpka či chrám Sv. Vincence. Nejvyšší katedrálou a dominantou města je Berner Münster (také Bern Minster).Velkou turistickou atrakcí je historická zvonice s orlojem Zytglogge. Nejkrásnější ulicí v Bernu je historická tržní ulice Marktgasse. Na Kramgasse 49 stojí dům Alberta Einsteina, kde pobýval v době přípravy teorie relativity. V Bernu je více než 100 kašen, 11 z nich jsou známé renesanční kašny v historickém centru. Známé jsou Simsonova a Zähringerova kašna, velmi zajímavá je i strašidelná kašna Kindlifresserbrunn. Mimo centrum je vyhlášený zejména příkop s medvědy Bärengraben. Další významné budovy zahrnují parlament, historickou federální mincovnu, Národní archiv a Národní muzeum.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *